BackTrack Startx Komutunun Siyah Ekran Hatası

Geçtiğimiz günlerde kendi bilgisayarımda BackTrack 5 R2 ve R3 sürümünü kurarken bir sorunla karşılaştım. Sorun startx komutu ile grafik arabirimi yüklenmeye çalışırken ekran o esnada kilitleniyor. “Caps Lock” tuşu yanıp-sönme ikazına geçiyor.

Bu sorunun asıl sebebi BackTrack sürümünüzün ekran kartını tanıyamaması, uyumsuz olması ya da ekran kartınızın sürücüsü BackTrack’ te bulunmamasıdır. Bir başka ihtimal ise sisteminizde iki ekran kartı varsa bu hata meydana gelebilmektedir.

Uzun araştırmalar sonrasında, sorunun tam çözümü için; gerekli olan ekran kartı sürücülerini kurmanız bu sorunu ortadan kaldırabilir ama bu işlem uzun uğraş vericide olabilir. Bazı ekran kartlarınızın linux ya da unix tabanlı sürücüleri bulmak zor olabilir hatta olmayabilir :) Size bu gibi durumlarda geçici çözüm önerim işinize yarayacaktır.

Öncelikle çözüm önerim için uyumsuz çalışan ya da sürücüsü olmayan ekran kartını öncelikle tespit edelim. Çünkü driver’ı bulmak ve kurarak kökten çözüm bulmuş olabiliriz.

Grafik Arabirimizi Görmek(Ekran kartlarımızı Görmek)

BackTrack DVD’ mizi çalıştırdıktan sonra, konsol ekranında “lspci | grep VGA” komutu ile bilgisayarınız sürücü olsun veya olmasın grafik kartı bilgilerini görüntüleyecektir.

startx_1

 

Buradan öğrenmiş olduğunuz ekran kartı bilgilerinize göre linux ya da unix türevi sürücülerini indirip kurabilirsiniz.

DVD’ den Boot Ayarlarını Düzenleme

Elimizde, internetimizde sürücümüz yok ne yapacağız. Burada geçici çözüm olan “boot loader“  da sürücümüzü pasif edeceğiz.

[h3]Adımlar[/h3]

BackTrack DVD’ nizi takın ve karşımıza aşağıdaki resim gibi bir karşılama ekranı çıkacaktır. Bu ekrandayken “TAB” tuşuna basınız.

startx_2

 

Sonra Karşımıza Boot metnini düzenlemiz gerekiyor. Düzenlemeden önce aşağıda donanımların kendilerine özel tanımlamaları bulunmaktadır.

  • Eski Intel Kartları : i915.modeset=1 ya da i915.modeset=0
  • nVidia: nomodeset
  • Generic: xforcevesa

Benim bilgisayarımda Intel kart bulunduğu için boot edilirken Intel kartını pasif edeceğiz.

startx_3

Boot ayarını aşağıdaki gibi düzeltmemiz gerekir.

startx_4

 

Boot Ayarlarını Kalıcı olarak Değiştirme

[notification type="warning_3" title="UYARI"]LÜTFEN “/etc/default/grub” DOSYASINDA DEĞİŞİKLİK YAPMADAN ÖNCE YEDEĞİNİ ALINIZ.[/notification]

Bundan sonra “startx” komutu uyguladığımızda grafik arayüzümüz sorunsuz bir şekilde karşımıza gelecektir. Ve bu ayarı her bilgisayar açılışında yapmamız gerekir. Bu ayarı kalıcı yapabilmek için “grup” dosyasına müdahale etmemiz gerekir. Ama Yukarıdaki işlemi DVD’ den başlattık. Sonra BackTrack işletim sistemini kurduk. Sonrasında ise boot ayarlarını yapabileceğiniz karşılama ekranı gelmeyecek gelebileceğimiz son nokta; shell terminal. Buradan müdahale edeceğiz.

Komut satırına aşağıdaki kodu yazarak grub sayfasını nano text editöründe açıyoruz.

startx_5

Karşımıza aşağıdaki gibi pencere çıkacaktır.

startx_6

Buradan 9.satırdaki ayarı aşağıdaki gibi değiştiriyoruz.

startx_7

Değiştirme işlemi tamamlandıktan sonra sırasıyla Ctrl+X ve Y(yes) ve Enter diyerek işlem tamamlanır.

En son olarak da bu düzenleme yaptığımız grub dosyasını grup.conf dosyasına derlememiz gerekir. Bunun için;

startx_8

komutu uygulayarak işlemimiz tamamlandı.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Diğer yazımızda görüşmek dileğiyle… :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">